Úvod do problematiky
Na přelomu roku 2019/20 byl Parlamentem ČR schválen dlouho očekávaný zákon o realitním zprostředkování (dále jen „Realitní zákon“), který si klade za cíl zvýšit celkovou kvalitu služeb subjektů aktivních na realitním trhu. Těchto cílů zákon dosahuje, mimo jiného, zvýšením požadavků na bezúhonnost a odbornost realitních zprostředkovatelů. Realitní zákon byl zveřejněn ve Sbírce zákonů dne 17. 2. 2020 a účinnosti nabyde dne 3. 3. 2020.
O co ve zkratce jde? Jak se zprostředkovatelů nový Realitní zákon dotkne?
Jestliže makléř působíte jako realitní zprostředkovatel. V takovém případě na něj budou nově kladeny následující požadavky:
Bezúhonnost – Bezúhonnou není osoba, která byla pravomocně odsouzena pro trestný čin spáchaný úmyslně, nebo pro trestný čin spáchaný z nedbalosti v souvislosti s poskytováním realitního zprostředkování.
Pojištění – Realitní zprostředkovatel musí být po celou dobu výkonu své činnosti pojištěn propřípad povinnosti nahradit zájemci újmu způsobenou výkonem realitního zprostředkování, s limitem pojistného plnění nejméně ve výši 1 750 000 Kč na jednu pojistnou událost a nejméně ve výši 3 500 000 Kč pro případ souběhu více pojistných událostí v 1 roce.
Živnostenské oprávnění – Zprostředkování již není možné vykonávat v rámci živnosti ohlašovací volné Výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona, ale pouze v rámci vázané živnosti Realitní zprostředkování.
Odborná způsobilost – Pro získání vázané živnosti Realitní zprostředkování, bude realitní zprostředkovatel muset prokázat svou odbornou způsobilost, a to buď vzděláním, složením odborné zkoušky nebo praxí v oboru.
Jak si mohou zařídit zápis vázané živnosti „Realitní zprostředkovaní“?
Žadatel o zápis vázané živnosti „Realitní zprostředkování“, musí splňovat odbornou způsobilost a prokázat:
- vysokoškolské vzdělání v magisterském studijním programu v oboru Právo, Ekonomické obory (ekonomie, finance nebo marketing a obchod), Stavebnictví (stavitelství, příprava a realizace staveb) nebo obdobné VŠ vzdělání, nebo
- vysokoškolské vzdělání v bakalářském studijním programu + 1 rok praxe + absolvování mezinárodně uznávaného kurzu se zaměřením na nemovitosti, nebo
- vysokoškolské vzdělání/vyšší odborné vzdělání/střední vzdělání s maturitní zkouškou + 3 roky praxe v oboru, nebo
- profesní kvalifikace pro činnost realitního zprostředkovatele (osvědčení o úspěšném vykonání zkoušky a získání profesní kvalifikace).
Co je konkrétně myšleno praxí v oboru?
Praxí v oboru se dle § 7 odst. (4) zákona č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání (živnostenský zákon) rozumí:
- doba výkonu odborných činností konaných v pracovním poměru po stanovenou týdenní pracovní dobu nebo
- s dobou dle písm. a. souměřitelná doba výkonu odborných činností konaných v pracovním poměru po kratší pracovní dobu, nebo
- s dobou dle písm. a. souměřitelná doba výkonu odborných činností konaných v jiném pracovněprávním vztahu, nebo
- s dobou dle písm. a. souměřitelná doba výkonu odborných činností konaných osobou samostatně výdělečně činnou/osobou pověřenou vedením závodu nebo odštěpného závodu/odpovědným zástupcem
Přímo uznatelnými obory pro praxi realitního zprostředkovatele je:
- činnost realitního zprostředkovatele (před účinností Realitního zákona),
- činnost správce, který pro vlastníka zajišťuje zprostředkovatelským způsobem správu a údržbu nemovitosti, nikoli však práce osoby, která se zabývá pouze rozúčtováním služeb či naopak přímo realizuje opravy, údržbu či úklid nemovitostí,
- nebo zajišťuje další provozní služby pro vlastníky.
Příbuznými obory uznatelnými pro praxi realitního zprostředkovatele, které budou Živnostenské úřady pravděpodobně uznávat, jsou dle Ministerstva pro místní rozvoj ČR:
- developer,
- dražebník dobrovolných i nedobrovolných dražeb,
- oceňování nemovitostí,
- zprostředkovatel pojištění (především majetkového) a
- zprostředkovatel hypotečního úvěru.
Do kdy si musí být proveden zápis z volné živnosti „Výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona“ na živnost vázanou živnost „Realitní zprostředkovaní“?
Podnikatel, který byl přede dnem nabytí účinnosti tohoto zákona oprávněn poskytovat realitní zprostředkování v rámci živnosti ohlašovací volné „Výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona“ a hodlá v poskytování realitního zprostředkování pokračovat, je povinen do 1. 4. 2020, nejpozději však před uplynutím doby 6 měsíců ode dne nabytí účinnosti Realitního zákona ohlásit živnostenskému úřadu vázanou živnost „Realitní zprostředkování“ a doložit doklady prokazující splnění podmínky odborné způsobilosti pro provozování této vázané živnosti, jinak uplynutím této doby jeho oprávnění k poskytování realitního zprostředkování v rámci výše uvedené živnosti ohlašovací volné zaniká.
Do kdy si musí být pojištěn dle Realitního zákona?
Podnikatel, který přede dnem nabytí účinnosti zákona poskytoval realitní zprostředkování v rámci živnosti ohlašovací volné, je povinen splnit podmínku pojištění dle zákona nejpozději do 2 měsíců ode dne nabytí účinnosti Realitního zákona.
Kdy vzešel nový Realitní zákon v účinnost?
Realitní zákon nabyl účinnosti dnem 3. 3. 2020.