10 LET RŮSTU CEN NEMOVITOSTÍ

Za posledních deset let jsme na realitním trhu pozorovali růst cen nemovitostí. Realitní trh je cyklický; ceny rostou i klesají, přičemž jednotlivé cykly mohou trvat i několik let. Střídají se období kdy „vládnou“ kupující s obdobími, kdy „vládnou“ prodávající.

Na růst cen nemovitostí v posledních deseti letech na území České republiky měly extrémní vliv dva faktory:

  1. Nabídka nemovitostí
  1. Poptávka po nemovitostech

Zdálo se, že stejná situace nás čeká i v roce 2020. Koronavirová nákaza a související vládní opatření ale zamíchaly kartami. Úvěry budou méně dostupné.

OBROVSKÝ TLAK NA MAJITELE NEMOVITOSTÍ

Hrozba masivního propouštění i potenciální krize působí na psychiku stávajících majitelů nemovitostí, zvláště těch, které majitelé nabízeli převážně ke krátkodobým pronájmům. Řeší, jak splácet hypotéku, někteří z nich navíc nemohou nyní pracovat a přicházejí o hlavní rodinné příjmy. Zpravidla se pokusí snížit nájem na minimum, aby se nemovitost rychle pronajala. Nebo přistupují k prodeji nemovitosti a s příslibem rychlého prodeje snižují prodejní cenu. Pokud ve společnosti začne převládat negativní sentiment, ceny nemovitostí začnou klesat.

Rostoucí trend cen končí. Otázkou je, zda budou ceny nemovitostí klesat nebo stagnovat. Developeři věří tomu, že ceny klesat nebudou, bankéři naopak tvrdí, že zpřísnění podmínek pro poskytování úvěrů povede k poklesu cen. Přesnou predikci nezná nikdo.

Můžeme se podívat, jak se vyvíjely ceny nemovitostí v České republice za posledních 20 let. Všimněte si zejména vývoje v době krize v roce 2008 – 2010. Minulý vývoj samozřejmě nemůže být zárukou vývoje budoucího.

Přemýšlíte o prodeji nebo koupi nemovitostia a chtěli bystete se poradit? Nebojte se mi ozvat. Rád se s Vámi proberu Vaši situaci.