Po peripetiích v Senátu Poslanecká sněmovna schválila na svém zasedání dne 15.9.2020 zrušení daně z nabytí nemovitých věcí. Prezident návrh zákona podepsal a v současné době tak už nic nebrání tomu, aby novela vyšla ve sbírce zákonů.

Pokud jde o vlastní zrušení daně z nabytí, až do 31.12.2020 stále platí generální pardon pro podávání přiznání k dani z nabytí nemovitých věcí  a placení této daně, pokud byl vklad do katastru povolen od 1.12.2019. Můžete tedy klientům potvrdit, že si s placením této daně už nemusí dělat starosti.

Znamená to jediné. Kupující ušetří 4% z kupní ceny. Nic víc, nic míň. Samozřejmě se otevírá celá řada možností jak toho využít. Dražší nemovitost, rekonstrukce, vybavení nebo uložení přebytku například jako jednorázovou investici. Rozhodně neočekávám, že dojde ke snížení cen nemovitostí. Daň platil kupující, tedy pro prodávajícího není důvod cenu snižovat, notabene ve chvíli, kdy je daň zrušena.

Součástí zákona rušícího daň z nabytí nemovitých věcí jsou také změny zákona o daních z příjmů. U nemovitostí, který jsou nabyté od 1.1.2021 dochází k prodloužení časového testu pro osvobození od daně z příjmů fyzických osob ze současných 5 na 10 let.

Druhá hlavní úprava, díky které došlo ke zdržení, se týká možnosti snížit si daňový základ o zaplacené úroky u hypotečního úvěru resp. u spotřebitelského úvěru na bydlení. Pro hypoteční úvěry uzavřené od 1.1.2022 nově bude platit snížení maximálního odpočtu z 300 tis. Kč na 150 tis. Kč. Tato změna se ovšem týká jen poměrně vysokých hypotečních úvěrů a většinu klientů to tak dramaticky nezasáhne.

Pro spousty lidí je to tak určitě veskrze pozitivní zpráva, která bude mít přímý dopad do rodinného rozpočtu.