Investování nemusí být pro některé investory rozhodně snadná disciplína. Období cenových výkyvů mohou být pro nezkušené, začínající a hlavně emocionální investory tvrdou zkouškou. Krásným příkladem může být začátek letošního jara, který se zapsal do historie rekordní volatilitou na akciových trzích. Pro investory s delším horizontem je v této situaci nejlepší se tvrdě zakousnout a období kolísání cen přečkat. Cenové výkyvy na trzích nejsou ničím nenormálním. Proto při delším horizontu je vždy téměř jisté, že se toto období dostaví. V současné situaci kvůli pandemii COVID-19 a volbám v USA je na trzích vyšší volatilita a proto přinášíme pár tipů, jak investovat a nezbláznit se.

Zachovat klid a držet se dlouhodobých cílů.

Trhy reagují na ekonomické, politické a korporátní změny silněji, než by to odpovídal skutečnosti. Proto je důležité, aby investoři nereagovali příliš přehnaně, zůstali klidní a mysleli na dlouhodobé cíle. Obdobím zvýšené volatility se na delším horizontu prostě nelze vyhnout. Když investor odolá a své pozice neukončí i v dobách ekonomického poklesu, zabrání tak ztrátám, které by nastaly při předčasném prodeji.

Investovat dlouhodobě, se vyplácí.

Investování je nejjednodušší způsob, jak na delším horizontu zvýšit hodnotu peněz, nebo jak ochránit peněžní prostředky před snižováním jejich reálné hodnoty. Dlouhodobě se nevyplácí nechat ležet peníze doma pod matrací, kde časem začnou ztrácet svoji hodnotu vlivem inflace. Hodnota investic může však na krátkém horizontu kolísat. Každopádně investice do tradičních aktiv historicky inflaci překonávají, na rozdíl od běžného nebo spořicího účtu.

Trhy se dlouhodobě zotavují ze ztrát.

Korekce patří mezi běžné dění na finančních trzích. Při pohledu do historie na předchozí finanční krize a výrazné propady se vždy po určitém čase stalo, že se ceny akcií a indexů vrátily na předkrizové hodnoty a následně svá maxima překonaly. Ani během dlouhodobého růstu se investoři nevyhnou propadům. Kolísání okolo 10-20 % hodnoty akcie či indexu ve srovnání s dříve zaznamenaným maximem jsou totiž obvyklé.

Diverzifikace je důležitá.

Nikdo nezaručí, jak se budou události v budoucnu vyvíjet. Vyhlídky na úspěch akciových titulů v různých zemích a sektorech se mohou změnit během okamžiku. Proto je poměrně riskantní omezovat investice pouze na určitá aktiva, trhy a odvětví. Nejjednodušší způsob, jak snížit riziko potenciální ztráty je portfolio diverzifikovat. Podobně jak praví anglické přísloví:

„Nepokládejte všechna vejce do jednoho košíku“.

Součástí mé práce je i pravidelný servis s klienty, se kterými pravidelně investujeme. Je potřeba pečovat o klienty hlavně v časech zvýšeného kolísání hodnot. Připomenou si cíle klienta, strategii a horizont investice. Dát klientům nadhled a krotit emoce. Je klíčové pro dlouhodobou spokojenost mého klienta, aby měl informace ode mě a ne z televize.

Brzy se můžete těšit na další článek a další tipy, jak investovat a nezbláznit se.