Deváté a zatím poslední upisovací období Dluhopisu Republiky bylo podpořeno ze strany ministerstva financí netradičním marketingem. Na sociálních sítích se objevilo video, kde paní ministryně financí doporučuje státní dluhopisy, jako skvělý dárek pod stromeček. Upisovací období pak běží od 21. září a příhodně končí letos 22. prosince. Konec upisovacího období je zvolen tak, aby bylo možné nadělit dluhopis krásně pod stromeček. Je taková investice vhodná? Spíše ne, ale pojďme se podívat na problematiku trochu blíže.

Proč teď?

Současná situace nahrává ministerstvu financí při emisi dluhopisů pro běžné fyzické osoby. To těží hlavně z nízkých úrokových sazeb a vyšší inflace, která se již delší dobu pohybuje nad inflačním cílem stanoveným ČNB. Konzervativní klienti tak mohou projevit zvýšený zájem o emisi státních dluhopisů. Bohužel vlivem nízkých úrokových sazeb mají Češi jen velmi nízkou šanci, že klasické finanční produkty rostoucí inflaci porazí. Pomocí běžných a spořicích účtů to opravdu prostě a jednoduše není možné. Abyste porazili inflaci, musíte investovat.

Varianty dluhopisu.

Zájemci o Dluhopis Republiky mohou zvolit ze dvou variant dluhopisů – reinvestiční a proti-inflační dluhopis. Dluhopisy budou vydány s dobou splatnosti 6 let v nominální hodnotě minimálně 1 000 Kč a maximálně pak 5 milionů Kč. Reinvestiční dluhopis nabízí výnos, který nebude pravidelně vyplácen, ale bude reinvestován do stejné emise dluhopisů. Výnos u dluhopisu se v čase zvyšuje od hodnoty 0,5 % pro první rok, až po 1,5 % v roce posledním. V tabulce níže můžete vidět, kolik dluhopis vynese.

Důležité pro případné zájemce je nezapomenout na to, že výnos reinvestičního dluhopisu se každým rokem mění. Chce-li investor dosáhnout maximálního zhodnocení, musí udržet celý 6-ti letý horizont!

Z dat ministerstva financí vyplývá, že o proti-inflační státní dluhopisy projevili Češi v minulých emisích mnohem vyšší zájem. U proti-inflačních státních dluhopisů se ministerstvo financí zavazuje, že výnos bude kopírovat procentuální změnu indexu spotřebitelských cen plus k tomu ještě zájemcům přidá 0,50 %. Kupříkladu při každoroční dvouprocentní inflaci v celém období bude očekáváný výnos celkem 2,5 % ročně. Tento typ dluhopisu může být vhodný pro zájemce, který chtějí minimalizovat dopad inflace na jejich úspory.

Výnosy dluhopisu nejsou vypláceny formou kuponu, ale jsou reinvestovány (ovšem před tím jsou zdaněny srážkovou daní 15%) vždy za příslušné výnosové období.

Vyplatí se nám?

Lákadlem Dluhopisu Republiky rozhodně není výnos, a už vůbec ne po zdanění, ale jeho výhodou je pouze „bezpečnost“ investice.

Státní dluhopisy rozhodně nejsou ten pravý nástroj pro plnění dlouhodobých cílů klienta nebo pro jednorázové uložení prostředků na delší dobu. Jedná se o velmi bezpečný cenný papír s odpovídajícím velmi nízkým zhodnocením a nulovým vstupním poplatkem. Jako dárek pro děti či vnoučata je to pak na úrovni pyžama pro malé dítě, které se těší na plyšového medvěda.

Mám alternativu.

Moji klienti, kteří mají zájem o státní dluhopisy a kterým není myšlenka kolektivního investování cizí, mohou využít OK Smart Bond a vlastnit nejenom české státní dluhopisy, ale celou řady jiných státních a korporátních dluhopisů. OK Smart Bond má v českých státních dluhopisech zainvestováno přibližně 15% portfolia. Výnosový potenciál je tak u OK Smart Bond vyšší, ale samozřejmě s mírně vyšším rizikem v podobě kolísavosti kurzu. Výhodou pak je, že se jedná o fond. Prostředky klient může kdykoliv získat zpět.

Svým klientům celoročně naděluji dárky a to ty nejcennější. Sestavuji jim kvalitní finanční plán a ukazuji i jiné možnosti práce s penězi než jen spořicí účet, stavební spoření a státní dluhopisy. Je to dárek, který klient dlouhodobě ocení a bude si jej vážit po zbytek života.