Přináším Vám pokračování mého seriálu Jak investovat a nezbláznit se. Věřím, že tipy v tomto článku Vám mohou být užitečné. V první části, která vyšla začátkem listopadu minulého roku, jste se mohli dočíst o tom, jak zachovat klid a držet se dlouhodobých cílů, o tom, že investovat dlouhodobě se vyplácí, o tom, jak se trhy dlouhodobě zotavují ze ztrát a také o tom, že diverzifikace je opravdu důležitá. Dodržování těchto principů jednoznačně pomáhá při investování a zamezuje unáhleným rozhodnutím, kterých by po čase investor mohl velice litovat.

Nepodléhejte svým emocím.

Investoři, kteří jsou na finančních trzích dlouhodobě úspěšní, těží z dlouhodobého růstového trendu. Naopak ti, kteří často nakupují a prodávají, riskují, že budou ve špatný čas na špatném místě. Tedy, že nebudou na trhu v době růstu nebo v době, kdy se nakupuje ve slevách.

Pravidelné investování je důležité.

Investování na pravidelné bázi je velmi důležité a nezáleží přitom na době zahájení investice. Investoři, kteří investují pravidelně, se totiž drží strategie průměrování nákladů, ať o tom vědí či nikoliv. Pravidelné investování i během propadů přináší nakupování za příznivější ceny a dochází tak ke snížení průměrné nákupní ceny.

Sledujte nákladovost.

Rozdíl v celkové nákladovosti dvou fondů (při podobné výkonnosti) pouze pár desetin procenta může dělat po několika letech opravdu citelný rozdíl. Rozdíl se ještě více zvětšuje s přibývajícími roky. Aby klienti nepřicházeli o výnos vlivem vysokých poplatků, je dobré se poplatky zabývat a hlavně se v nich vyznat. U podílových fondů se průměrná celková nákladovost liší podle jejich druhů.

Nehledejte jehlu v kupce sena …

Jak nám historie ukazuje, co rok, tak jiný vítěz na finančních trzích. V roce 2018 se nejvíce dařilo amerických High-yieldovým dluhopisům, v roce 2017 zase akciím Emerging markets a v roce 2016 naopak komoditám. Hledání aktiv či přímo titulů, kterým se bude dařit vždy za každé situace, je nemožné.

Proto doporučuji nakupovat celou kupku a participovat na růstu celého trhu.

Nezapomínejte také na pravidelný servis. Ten je součástí mé práce. S klienty, se kterými investuji, je potřeba pečovat hlavně v časech zvýšeného kolísání hodnot. Připomenou si cíle, strategii a horizont investice. Dávám klientům nadhled a krotím emoce. Je to klíčové pro dlouhodobou spokojenost mého klienta, aby měl informace ode mě a ne smyšlené z televize.