Úrokové sazby u hypoték se už druhý měsíc za sebou drží rekordně nízko. Podle Broker Consulting Indexu hypotečních úvěrů byly v únoru na úrovni pouhých 1,98 %. S tím bude nejspíše konec. Poskytovatelé hypotečních úvěrů totiž začali postupně zvedat sazby. „Trend klesajících úrokových sazeb se pomalu otáčí a sazby napříč trhem rostou. V následujících měsících můžeme počítat se sazbami v průměru přes 2 %, a tudíž i s vyššími splátkami hypoték.

Kolik můžete refinancováním hypotéky ušetřit?

V níže uvedené tabulce ukazuji příklad hypotéky se třemi různými zůstatkovými hodnotami, které byly sjednané na dobu 30 let. Po uplynutí pětileté fixace nabízí banka roční úrok 2,59 % na další pětileté období.

Proč refinancovat?

Refinancováním se rozumí splacení stávající hypotéky novou hypotékou s výhodnějšími podmínkami, mezi které mohou patřit:


Kde refinancovat?

Pokud Vám nevyhovují podmínky stávající hypotéky, můžete s ní „přejít“ k jiné bance. Vaše banka Vám kvůli tomu může naúčtovat poplatky za administrativní náklady spojené s předčasným ukončením smlouvy. Počítejte i s dalšími poplatky, například za nový odhad ceny nemovitosti. A to hlavní! Musíte mít od své současné banky písemně vyčíslenou aktuální nesplacenou část úvěru a také potvrzení, že se po splacení vzdá svého zástavního práva.

Druhou variantou je refinancovat hypotéku u Vaší stávající banky. Prakticky tak dojde ke změně podmínek hypotéky podle Vašich požadavků. V tomto případě se nebudete muset obávat vyšších postihů za předčasné splacení, ani nákladů na nový odhad ceny nemovitosti.

Kdy refinancovat?

Nejlépe těsně před skončením doby fixace úrokové sazby – na to by Vás banka měla upozornit nejpozději tři měsíce předem. Během této doby by se měly začít porovnávat nabídky jednotlivých bank, ať víte, ke komu přejít. Budete-li chtít změnit podmínky hypotéky pár let před vypršením fixace, jde to, ale i zde se nevyhnete určitým poplatkům. Na druhou stranu, pokud by se refinancováním podařilo snížit úrokovou sazbu tak, že by Vám to pokrylo výši poplatků, jděte určitě do toho. Některé banky umožňují refinancovat i 2 až 3 roky před skončením fixace. Celé refinancování pak obvykle trvá od 2 do 6 týdnů.

S refinancováním hypotéky se nemusíte trápit sami. S veškerou agendou, včetně porovnání, výpočtu, výběru nejvýhodnější nabídky a zajištění kompletní administrativy, Vám rád pomohu, jako vždy.