Koronavirová opatření už více než rok omezují dopravu na českých silnicích. Přesto se podle policejních statistik stalo jen za první tři měsíce letošního roku téměř 20 000 dopravních nehod. Jak se před jejich finančními následky co nejlépe ochránit?
Základem je samozřejmě povinné ručení. Podle zákona ho musí mít uzavřené každý majitel motorového vozidla, které má přidělenou registrační značku, technický průkaz anebo se používá na veřejných komunikacích. Jenže povinné ručení kryje škody, které v případě nehody způsobíte jako řidič ostatním účastníkům, na Vás se nevztahuje.
Jak tedy ochránit sebe a své vozidlo?
„Pro ochranu samotného pojištěného a jeho vozu je možné uzavřít buď havarijní pojištění, anebo připojištění k povinnému ručení, které bývá jednodušší a mnohdy i levnější variantou. Na trhu je dnes k dispozici celá škála připojištění. Při výběru toho nejvhodnějšího je třeba zvážit, jaké služby navíc oproti zákonnému pojištění daná pojišťovna nabízí.“
Jaké jsou nejčastější typy připojištění k povinnému ručení?
Pojištění asistenčních služeb
- zajišťuje v nonstop provozu technickou konzultaci a pomoc v případě nehody či poruchy Vašeho vozu. Může také zahrnovat jeho opravu nebo odtažení. Ty nejzákladnější asistenční služby bývají obvykle v ceně povinného ručení, ale doporučujeme si připojistit rozšířenou variantu, která nabízí například poskytnutí náhradního vozu, zajištění náhradní dopravy či ubytování.
Pojištění pro případ střetu se zvěří (zvířetem)
- pokrývá škodu vzniklou jak při střetu se zvířetem na silnici, tak následkem poškození části zaparkovaného vozu. Taková srážka s divočákem anebo kompletně rozkousaná elektroinstalace od kuny či nějakého hlodavce jsou postrachem každého řidiče.
Úrazové pojištění
- si můžete sjednat jak pro sebe jako řidiče vozu, tak pro ostatní cestující. Při nehodě se zdravotními následky může být použito například k vyplacení Vaší ušlé mzdy anebo k pokrytí nutných léčebných výloh.
Pojištění skel
- oceníte ve chvíli, kdy Vám během jízdy bůhví odkud narazí do čelního skla kamínek. Tímto připojištěním uhradíte náklady na výměnu poškozeného skla, ať už jde o čelní sklo, či ostatní skla Vašeho vozu.
Pojištění živelných pohrom
- dokáže zmírnit škody, které na Vašem autě může napáchat požár, povodeň, vichřice anebo kroupy.
Pojištění přímé likvidace
- je vhodné v případě nehody, kterou jako řidič nezaviníte. Stačí nehodu nahlásit Vaší pojišťovně a ona za Vás vyřídí veškerou komunikaci s pojišťovnou viníka, uhradí škody, případně Vám i poskytne náhradní vozidlo. Vám tak ušetří čas i nervy.
Pojištění proti odcizení vozidla
- Vám zajistí vyplacení pojistného v případě, že Vám byl odcizen celý vůz. Můžete ho zkombinovat s pojištěním proti vandalismu, které Vám pomůže, pokud se na Vašem autě vyřádí nějaký ničitel.
Pojištění zavazadel a věcí osobní spotřeby
- se Vám bude hodit v situaci, kdy během nehody dojde k jejich poškození, nebo dokonce odcizení. Někteří nenechavci bohužel umí zneužít jakékoli příležitosti.
Typů připojištění k povinnému ručení je na trhu k dispozici mnohem více, závisí na konkrétních pojišťovnách, co všechno jsou schopny Vám nabídnout.
Vyznat se v nepřeberné škále nabídek připojištění vyžaduje poměrně dost času, energie i trpělivosti. Určitě neplatí, že nejlepší připojištění je to nejlevnější. Obraťte se tedy na mě, pokud budete chtít poradit. Rád Vám pomůžu se zorientovat v nabídkách a vybrat z nich takovou, která bude nejen zohledňovat Vaše požadavky, ale současně zajistí, že budete jako řidič komplexně chráněn/a.