Už řadu měsíců se v Česku potýkáme nejen se zhoršující se covidovou situací, ale také se závratným růstem cen. Zdražuje se téměř vše, na co pohlédneme, od potravin přes nemovitosti, automobily až po dopravu, energie i paliva. Zdražování se už jistě projevilo i na Vašich nákupech.

Tím, jak se ceny zvyšují, se naopak snižuje kupní síla peněz, a tak za stejnou částku si toho každý rok koupíme o něco méně. Na vině je samozřejmě inflace, nebezpečný jev, kvůli kterému peníze ztrácejí svou hodnotu.

V září inflace vystoupala k 5 %, což znamená, že z každé Vaší tisícikoruny Vám doslova „sežrala“ 50 korun. Podle odborníků bude zdražování a s ním i růst inflace dál pokračovat, takže za svou tisícikorunu si toho reálně koupíte stále méně.

Rostoucí inflace ale především dopadá na úspory na běžných účtech. Více než polovina Čechů si přitom většinu svých volných peněz ukládá právě na běžné účty.

Úspory českých domácností

Na běžném účtu je zúročení peněz téměř nulové (nanejvýš 0,01 %), zhodnocení tedy ani zdaleka nepokryje inflaci, a tak Vaše finance rychle ztrácejí na hodnotě.

Jak tedy můžete své peníze před inflačním žroutem ochránit? Prvním krokem je zrevidovat, na jakých produktech máte uloženy finance určené na vytváření dlouhodobých rezerv, a zda tyto produkty dokážou inflaci alespoň částečně kompenzovat. S tím vším Vám rád pomohu doporučit vhodnou kombinaci produktů přímo Vám na míru.