Slovo inflace se v poslední době skloňuje snad ve všech pádech. Důvod je jasný – inflace stoupá strmě vzhůru. V prosinci se meziročně vyšplhala na rekordních 6,6 %. Na této úrovni se ale rozhodně nezastaví. Právě ona stojí za zdražováním zboží a služeb v celém Česku, včetně hypotečních úvěrů.

Česká národní banka (ČNB) se inflaci snaží zkrotit tím, že opakovaně zvedá základní úrokovou sazbu. Naposledy zvedla tuto sazbu těsně před Vánocemi, a to rovnou o 1 procentní bod, což je zdaleka nejvíc od roku 2008. Podle ekonomů není vyloučeno, že ČNB bude ve zvyšování sazeb pokračovat i v prvních měsících letošního roku.

Od sazby ČNB se odvozují i úrokové sazby hypoték, které tak letí prudce vzhůru. Výsledkem je, že úvěry, a tudíž i jejich měsíční splátky, se klientům stále bolestněji prodražují. Jak ukazuje Broker Consulting Index hypotečních úvěrů, od ledna do prosince loňského roku vzrostla průměrná úroková sazba hypotéky z 1,97 % až na 3,31 %.

Broker Consulting Index hypotečních úvěrů – leden až prosinec 2021

Pokud plánujete pořídit si v dohledné době nové bydlení, ať už chcete nemovitost koupit, nebo postavit, s žádostí o hypotéku už raději neotálejte ani den. Vzhledem k rychlému nárůstu úrokových sazeb jinak hrozí, že si za nové bydlení zbytečně připlatíte mnoho tisíc korun navíc.

„Nevyplatí se však ani vyčkávat na to, až budou úrokové sazby opět nižší, to může trvat celé roky. Navíc ve chvíli, kdy sazby půjdou konečně dolů, už může být Vaše vysněná nemovitost o stovky tisíc korun dražší a Vy si ji už možná nebudete moci dovolit.

S vyřízením hypotéky s co nejvýhodnějšími podmínkami Vám rád pomůžu. Udělám vše pro to, abyste celý proces zvládli bez stresu a starostí. Pokud ještě nemovitost vyhlídnutou nemáte, pomůžu Vám i s jejím výběrem. V Broker Consulting totiž máme v nabídce pestrou paletu nemovitostí, včetně mnoha developerských projektů.