Inflace je v poslední době velké téma a není se čemu divit, jelikož v říjnu přesáhla meziroční inflace 18%. Proto se dnes podíváme na to, jak inflace ovlivňuje konkrétní investiční nástroje a jaké příležitosti se nám díky vysoké inflaci naskytly.

Inflace a akcie

Pro akcie je nízká inflace (1-3%) příznivá, jelikož dochází ke stimulaci ekonomiky a firmám se v tomto prostředí daří. Trh je stabilní a ceny akciových indexů rostou podle očekávání.

Problém nastává při vyšší inflaci (5%+), z historických dat vyplývá, že vysoká inflace akciím neprospívá viz. graf. Mohou za to rostoucí náklady hlavně na komodity a nátlak na zvyšování mezd zaměstnanců. To často krátkodobě ovlivňuje cenu akcií, firmy ale mají možnost zvýšit cenu služeb a výrobků, což vede i ke zvýšení marží a tím mohou vyrovnat zvýšené náklady. V době vysoké inflace ale ovlivňuje ceny akcií i další faktor a to je přemístění velkého množství peněz z akciových trhů do dluhopisů, které nyní nabízejí vyšší výnosy.

Inflace a dluhopisy

Při nízké inflaci jsou dluhopisové trhy velmi stabilní, což je pozitivní. Úrokové sazby se ale většinou pohybují na nízkých hodnotách, a to zásadně ovlivňuje výnosy do splatnosti. Dluhopisy v tomto období nejsou i přes nízkou volatilitu tak atraktivní, právě kvůli nízkým budoucích výnosů.

Při vysoké inflaci se dluhopisové trhy stávají výrazně více volatilními, jelikož na vysokou inflaci často přichází odpověď od centrálních bank v podobě zvyšování úrokových sazeb. Toto zvyšování ovlivní celý trh a zvýší se očekávané výnosy u všech dluhopisů. Ceny dluhopisů na trhu klesají, aby vyrovnaly současné očekávané výnosy . V období vysoké inflace tedy klesá tržní cena dluhopisů, ale na druhou stranu se zvyšují výnosy do splatnosti, což přináší skvělou příležitost k investici do dluhopisů se zajímavým výnosem.

Rada na závěr

Nyní už víte, jak inflace ovlivňuje jednotlivé investiční nástroje, které trh nabízí, takže neváhejte nových znalostí využít. Inflace je skvělý argument, proč investovat.

Vysoká inflace – vysoké očekávané výnosy i u kvalitních dluhopisů, dobrá budoucí ochrana před inflací. Nyní je například očekávaný výnos do splatnosti u OK SMART Bond 10%, což je na dluhopisy opravdu hodně.

Nízká inflace – ideální prostředí pro růst akciových společností, stabilní trh. Ideální prostředí pro akciové fondy může být například OK SMART Equity.