Většina z Vás asi zaznamenala chystanou změnu u stavebního spoření. Státní podpora stavebního spoření má v České republice dlouhodobou tradici, díky čemuž se tento produkt stal masově využívaným u velké většiny občanů.  Vše nasvědčuje tomu, že tato podpora od roku 2024 bude ukončena a řada lidí bude řešit, kam tyto peníze nasměrovat. Vzhledem k parametrům a investičnímu nastavení se jeví pro tyto případy jako zajímavou příležitostí investiční program, kteří řeším se svými klienty a tím je OK Smart INVESTOR.

Státní podpora stavebního spoření bude s velkou pravděpodobností ukončena v roce 2024

Stavební spoření je již od roku 1993 mezi mnohými občany velmi oblíbený finanční produkt, který i přes mnohé finanční krize a turbulentní období dává klientům pocit jistoty, že o své prostředky nepřijdou. Skutečnost, že naspořené peníze i přes úrok a státní podporu požírá inflace, je velmi často opomíjena. Nicméně pokud se porovnají následující grafy (obr. 1 a 2), tak zjistíme, že i přes mírný nárůst nově uzavřených smluv v minulém roce, se celková naspořená částka poměrně výrazně snížila oproti předešlým letům. To by mohlo signalizovat určitý trend, který se může v budoucích měsících a letech nadále prohlubovat. Pokles naspořených prostředků byl pravděpodobně mimo jiné způsoben situací okolo státních příspěvků a jejích zrušení.

Odborníci napříč trhem již nějaký čas upozorňují, že by státní podpora u toho produktu měla skončit. Současná vládní koalice si ukončení této podpory již odsouhlasila a v současné době se pracuje na finalizaci návrhu. Ve hře je jednak úplné zrušení státní podpory pro nové smlouvy pravděpodobně již od roku 2024 a možné výrazné snížení státní podpory i u stávajících smluv, což se může týkat vkladů také již od roku 2024.

Celkově stavební spořitelny spravují více než 3 miliony smluv o stavebním spoření.

Lidé budou zvažovat, kam uložit peníze

Stavební spoření je již delší čas využíváno spíše k investičním účelům než za účelem pro bydlení. Hlavním benefitem tohoto uložení peněz byla právě státní podpora, která přinášela do produktu částečně „jisté“ zhodnocení. Je velmi pravděpodobné, že situace povede jednak k výraznému snížení při uzavírání nových smluv a také ve větší míře k ukončování stávajících smluv. V situaci, kdy čelíme zároveň extrémně vysoké inflaci bude řada lidí zvažovat, kam jinam peníze nasměrovat. Ve většině případů půjde o jednorázové částky v řádu nižších stovek tisíc korun, na které byly nastaveny cílové částky u stavebního spoření. Jestliže využíváte stavební spoření a budete přemýšlet co se svými penězi po konci jeho cyklu nebo byste chtěli využívat efektivnějších variant na trhu, popíši níže jednu z variant, kterou se svými klienty řeším.

Investiční program OK Smart INVESTOR

Tento produkt, který využívá kombinaci fondů OK Smart Bond a OK Smart Equity. Jedná se o tzv. „Realokaci naruby“, kdy je investice na začátku směřována do konzervativně zaměřeného OK Smart Bond, ze kterého je následně každý měsíc po stanovenou bodu převedena část investice do dynamicky zaměřeného OK Smart EQUITY. Postupným rozpouštěním, tak vlastně klient dosahuje podobného efektu, jakým je průměrování nákladů u pravidelného investování. Velmi efektivně tak snižuje riziko, že se s jednorázovou investicí „trefí“ do období těsně před výrazným poklesem.

Produkt je určen pro jednorázové investice od 100 tisíc CZK a doporučený minimální investiční horizont je 8 let. Doporučená doba rozpouštění je 3 roky. Jedná se o velkou příležitost a ideální kombinaci právě pro situaci v souvislosti s ukončením státní podpory u stavebního spoření. Nahrává tomu také situace a příležitost na dluhopisovém trhu a při následném scénáři snižování úrokových sazeb participace pro změnu na vývoji akciových trhů.

Alternativ kam peníze přesunout případné peníze ze stavebních spoření je samozřejmě více. Vždy záleží na rizikovosti klienta a investičním horizontu, ale OK Smart INVESTOR, může být právě jedna z nich. O další typech na různé fondy zase někdy příště a nebo mi rovnou napište a můžeme se podívat na Vaši situaci. A vybrat to nejvhodnější pro Vás.