Důležité informace o odkladu splátek

Vláda schválila odklad splátek u úvěrů. To už jistě všichni víte. Chci k tomu proto říct pár důležitých postřehů a rad.

  • Nestačí jen přestat platit, musí se zažádat u své banky, a to pro každý úvěr zvlášť. Lze to většinou přes online formulář. Pokud byste potřebovali pomoc, dejte vědět.
  • Ujistěte se, že ve chvíli, kdy žádáte, nejste se splátkou již po splatnosti více než 30 dní.
  • Odložit nejde splácení kreditních karet a kontokorentů.
  • Odkládá se splátka jistiny i úroků, ale po dobu odkladu se úvěr dále úročí, tzn. nakonec zaplatíte o úroky za těch 3 nebo 6 měsíců více (většina bank, výjimkou např. ČS).
  • Banka sice nic nezkoumá, u žádosti vyhoví automaticky každému, ale musíte čestně prohlásit, že Vás zasáhla pandemie a pokud za půl roku banka koukne na Vaše příjmy (chodí Vám do té samé banky) a zjistí, že Vám neklesly, můžete mít problém. V extrémním případě může být takové jednání klasifikováno jako ÚVĚROVÝ PODVOD.
  • Banka nebude dávat odklad splátek do registru jako delikvenci, ALE po dobu několika let to v registru stejně bude vidět! A může to mít i tak negativní vliv na posouzení Vaší bonity pro účely získání dalšího úvěru.
    Typicky pokud zažádám teď o odklad splátek na půl roku a za rok přijdu, že chci další hypotéku, rozhodně Vám to v získání úvěru nepomůže.

Splátka

Co tím vším chci říct?

Pokud nemáte problémy se splácením nebo se Vás pandemie finančně nedotýká, velmi dobře si rozmyslete, zda Vám to za to stojí, platit úroky navíc a riskovat, že Vám za rok nebo dva nedají jiný úvěr. V registrech to totiž, navzdory tomu, co kdo říká, vidět bude.

Mohu Vám pomoci nebo máte dotaz? Budu rád, když mi napíšete.

NAPIŠTE MI